niedziela, 12 czerwca 2011

Wieczór poetycki Wojciecha Gawłowskiego


W najbliższy wtorek będę miał przyjemność prowadzić wieczór poetycki Wojciecha Gawłowskiego, podczas którego zaprezentowana zostanie najnowsza książka ostrowskiego poety, Lunapark nieśmiertelności.
Poniżej krótki fragment mojego szkicu krytycznoliterackiego nt. Lunaparku nieśmiertelności  oraz oficjalny komunikat dyrektora Muzeum Miasta Ostrowa.

"Ufundowana na elementarnej sprzeczności tytułowa metafora skrótowo ujmuje zasadnicze treści wpisane w tom ostrowskiego poety – rzeczownik 'lunapark', oznaczający miejsce zabaw masowych, przestrzeń, w której roześmiany tłum oddaje się chwilowym przyjemnościom, zestawiono z rzeczownikiem 'nieśmiertelność', ewokującym treści eschatologiczne. Momentalność i tymczasowość sąsiadują tu z wiecznością, to, co przemijalne z tym, co trwa, mgnienie z nieskończonością. Śmierć i życie współistnieją w owej metaforze na prawach paradoksu, zarazem utwierdzając się i znosząc, podobnie jak znosiły się i utwierdzały w swojej odmienności słowa z tytułu debiutanckiej książki Gawłowskiego – Błędnik równowagi. Poezja, powiada autor Zmiennej losowej, dzieje się bowiem między słowami, na skrzyżowaniu sensów, ujawnia w oksymoronicznej migotliwości języka, w szczelinie, przez którą sączy się strumień mowy."

Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza na premierę najnowszego tomu wierszy Wojciecha Gawłowskiego pt. Lunapark niesmiertelności. Słowo o poecie: Przemysław Dakowicz. Zapraszamy 14 czerwca 2011 o godz. 18.00 do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (Rynek – Ratusz). Wojciech Gawłowski – ur. 20 grudnia 1953 r. w Ostrowie Wielkopolskim; poeta, laureat medalu im. Stanisława Barańczaka; w twórczości podejmuje wątki historiozoficzne, etyczne, wanitatywne. Absolwent Liceum im. Reymonta w Ostrowie oraz Wydziału Prawa UAM w Poznaniu. Po studiach zamieszkały w Ostrowie. Debiutował w roku 1977. Pierwszy tomik poezji, Błędnik równowagi, wydany został w roku 1978 w serii „Pokolenie, które wstępuje”. Otrzymał za niego medal im. Stanisława Barańczaka za najlepszy debiut roku. Publikował w czasopismach literackich: „Nowy Wyraz”, „Życie Literackie”, „Odgłosy”, „Integracja”, „Nurt”. Wydał następujące zbiory poezji: Błędnik równowagi (Warszawa 1978), Przypisy do przepowiedni (Kalisz 1985), Błędna losowa (Poznań 1985), Prowincja zimowego zmierzchu (Ostrów Wielkopolski 1993), Zapach gasnącej świecy (Bydgoszcz 2000), Podania, życiorysy, legendy i baśnie (Sopot 2000), Głosy, obrazy i sny (Poznań 2003), Prowincja Ostrów Miasta (Ostrów Wielkopolski 2008).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz